РУСФОРУМ АВСТРАЛИЯ

Иммиграция, жизнь и работа в Австралии
Текущее время: Пн июн 29, 2026, 08:02

Часовой пояс: UTC + 10 часов





Начать новую тему Ответить на тему  [ 1 сообщение ] 
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Чемодан-посылка-родина
СообщениеДобавлено: Ср апр 08, 2015, 21:47 
Не в сети
Аватара пользователя

Зарегистрирован: Пн мар 25, 2013, 13:41
Сообщения: 3699
Фото: 2
Откуда: Victoria
Likes given: 485 times
Likes received: 421 times
Тем, кто по родине тоскует посвящается.. :smart:
Цитата:
"Australia was a complete shock to my system," says Brian Robson. "I found it very difficult, and thought from the moment I got there I wanted to get out as quickly as possible."

But he couldn't just buy a ticket home - he had arrived in Australia in late 1964 on an assisted immigration programme which committed him to spending two years in the country. His travel costs had been paid for by the Australian government, and he wouldn't be able to get a passport to legally leave the country until he had done his time.

Цитата:
"I could fit in there OK as long as I sat down with my knees pressed up in my chest. My back was to the suitcase. It was quite large, which obviously reduced my movements inside even more.

"I couldn't stretch my legs and I couldn't turn around," he says. "I was more or less stuck in that position, which at first was quite comfy but later proved not so sensible."

Цитата:
All told, Robson had spent four days folded inside his crate. He had been lucky to survive, and he fears he could easily have frozen to death had he been loaded on to the final leg from Los Angeles to London, which would have flown over the northern ice cap.

Изображение

http://www.bbc.com/news/magazine-32151053


Вернуться к началу
 Профиль Фотоальбом  
 
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ 1 сообщение ] 

Часовой пояс: UTC + 10 часов


Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 4


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

cron
Создано на основе phpBB® Forum Software © phpBB Group
Русская поддержка phpBB